web Škola v Indii
 

INDICKÉ ZPRÁVY
únorové novinky ze školy

 
 
 

únor 2020

 

Milí přátelé,
vítejte  na stránkách prvních Indických zpráv v novém roce.  Na těchto řádcích bychom vás chtěli seznámit s tím, co se událo  ve Službě v Indii ke konci minulého roku  i  co nás čeká v této službě v nejbližších měsících. 

Titulní obrázek:  oslava Vánoc ve škole, společné jídlo dětí, rodičů a učitelů.

Ohlédnutí

 

Setkání našich dobrovolníků

Před koncem roku se sešli v Praze ke společnému obědu, a po té ke sdílení a modlitbám, naši dobrovolníci, kteří strávili  nějaký čas roku 2019 službou v Indii. Každý měl příležitost k reflexi svého pobytu ve škole. Mluvili jsme o tom, jak probíhala naše práce, o osobních radostech i zápasech po dobu, kdy jsme byli daleko od svých nejbližších, a co jsme si z této zkušenosti přivezli domů do svých běžných životů. Radovali jsme se z ochrany a přítomnosti Boží na našich cestách. 

Vánoce ve škole i ve sborech
(psáno Sahniho češtinou)

MADHIA - To jsou fotky z vesnice Madhia. Jako každý rok zde jsme oslavovali Vánoce. Děti z internátu hrály divadlo o Goliášovi a také zpívaly. Na divadlo se zúčastnili: Sahni, Kailash, Ravi a učitel Bam Shankar. Tentokrát na kázání jsme pozvali z Darbhanga Daroga. Lidé rádi poslouchají, když kazatel není místní, proto jsme ho pozvali. Hlavní svědectví měl bratr, který pracuje v vlakové soupravě v Jaynager. Jídlo bylo vařené příliš moc a tak hodně děti měly možnost jíst po ukončení programu.

BELBHADRPUR - To jsou fotky z vesnice Belbhadrpuru, kde dne 21/12/2019 jsme organizovali evangelizační program na Vánoce. Ráno jsem vyjel vyzvednout Sudhira, abychom společně cestovali do vesnice Belbhadrpuru. Po dálnice jsme jeli, ale na křižovace v Sakri byla hodně silná demonstrace proti vládě BJP. Všude na ulici zapálili pneumatiky a zablokovali. Snažili jsme se po pole jezdit a kde jsme vylezli cestu, tam také nás nepustili. Volal jsem, že dnes nemůžeme přijet z důvodů demonstrací. Oni nám říkali, že mají vaření jídla a ozdobení a všechni čekají na nás. Já jsem řekl, že nemůžeme lítat a nepřijedeme, ale znova ve jméno Ježíše jsme začali cestovat. Tentokrát po malých uličkách jsme dorazili do takové vesnice, kde měli hodně úzké cesty, takové že pořád jsme končili u někoho doma. Střídavě jsme řídili motorku a řekl jsem Sudhirovi, že pořád budeme se snažit, dokud máme v nádrži benzín a helejte, díky Bohu, jsme doradili na místo v čas. Místní sestry rády zpívaly. Po půl druhé jsme končili program a po jídle všechni se vrátili domů.

NEW HOPE MISSION SCHOOL - To jsou fotky z vánočního programu ve škole. Tentokrát jsem pozval všechny děti, které mohou samy přijít, to znamená bez školního autobusu, protože malé děti začínají pospíchat a také rodiče začínají volat. Takové problémy jsme neměli a děti sledovaly program od rána až do 14 hodin a pak byl oběd. Nějaké rodiče také byli pozváni. Byl podobný program jako v Madhia. Chvála Bohu, zpěv, kázání, tanec a samozřejmě divadlo. Dětem nejvíce pobavilo divadlo. Hráli: Sahni, Bam, Kailash, Ravi, Shivam, malý Ravi a Ayush.
Na konec programu všechni pracující ve škole dostali vánoční dárek. Ostatní děti a rodiče dostali kalendáře.

Děti z internátu NHMS dostaly vánoční dárek, věnováno od Evžen. A jsou to volejbalový míč včetně sítě, pak jsou 3 páry rakety na bedminton.

 

Pohled dopředu

kalendář výjezdů I/2020

To, kdy jednotlivci nebo skupiny vyjíždějí do Indie za službou a prací, se hlavně řídí roční dobou, počasím a teplotami v Biháru. Pro našince je poměrně obtížné odolávat horku. V období největšího horka v červnu a červenci jsou týdny, kdy jsou prázdniny nebo se často stává, že školy jsou na příkaz vlády, právě kvůli horkům, zavřené. V srpnu pak přichází období dešťů, žab a s nimi hadů. Někdy předcházíme horku tím, že se děti učí od brzkých ranních hodin tak, aby byly  doma, než nastanou polední horka. Z tohoto důvodu se výjezdy našinců plánují přibližně od září do konce dubna.
Rádi bychom vím představili lidi, kteří se do Biháru chystají  v příštích měsících i to, jaké budou jejich úkoly.

11. března až 3. dubna

 

20. března až 13. dubna

 

3. dubna až 13. dubna

Martin a Standa
Tito dva nejsou na cestě do Biháru nováčky. Martinovi a Standovi leží na srdci misie, evangelizace a služba v nově vzniklých okolních vesnických sborech. Budou do těchto sborů dojíždět. Než do Biháru dorazí, poletí spolu se Sahnim do Hyderabadu navštívit jeden místní sbor. Hledáme stále ředitele školy: Inda - křesťana. Chtějí v tomto sboru představit naši službu ve škole a poprosit o pomoc s hledáním a to třeba i v řadách křesťanů z jiných států Indie.

Jana
Jana se po roce do školy vrací. Jejím úkolem bude učit angličtinu, ale taky pomoci uzavřít školní rok a připravit rok nový. V nepřítomnosti ředitele na vše dohlíží Sahni, jenže ten v tuto dobu bude provázet Martina a Standu ve službě po sborech. Jana tedy tři týdny povede učitele, pomůže zorganizovat vysvědčení a zárověň spolu s Martinem a Standou připraví školní shromáždění a setkání pro rodiče stávajících i budoucích žáků. Jana  se má také setkat s Michaelem, což je indický misionář sloužící ve One Hope - mezinárodní misijní organizaci pro děti. Budou spolu hledat možnosti spolupráce ve škole.

Honza, Tomáš a Karolína
Honza se do Biháru vrací po několikáté, jeho službou  je rozvoj školy, rozšíření internátu a vůbec provozní (ve smyslu stavebním) budoucnost školy. Zapojuje se do stavebních projektů, od těch nejjednušších až po to, že je tím, kdo nese zodpovědnost za dlouhodobé investice. Momentálně uvažujeme o rozšíření internátu, ale hledáme cesty. Honza spolu s Tomášem jedou dokončit nově postavenou místnost ve škole, kam je potřeba zavést elektřinu, udělat dokončovací práce a vybavit ji. Karolína se připojí ke službě dětem ve škole výukou angličtiny a odpoledními programy pro děti. Ona spolu s  Tomášem budou v Indii poprvé.

Prosíme, modlete se za tyto lidi: za jejich bezpečnost a ochranu po cestě i na místě, za jejich zdraví a sílu udělat vše, co pro ně Pán Bůh připravil. Modlete se za moudrost a příležitosti  při setkáních s místními lidmi. Vyprošujme jim požehnání a Boží blízkost.

 

DEJTE SI DO KALENDÁŘE POZVÁNÍ
na 15. května 2020 v 18.00 

Předběžně jsme stanovili toto datum k setkání všech vás, kteří se o tuto práci zajímáte, chcete vědět více, podílet se na směřování, zodpovědnosti, financích, modlitbách... prostě čímkoliv? 
Sešli bychom se pravděpodobně ve sboru Církve bratrské v Arše v Pardubicích. Součástí setkání bude hospodářská zpráva roku 2019, zpráva z činnosti, hledání směru služby, společné sdílění a modlitby. Přijít může kdokoliv. Pozvánky ještě rozešleme, ale už teď chceme, abyste s tím počítali a dali si datum do svého kalendáře. Budeme se těšit na shledání.

VALNÁ HROMADA VŠECH PŘÁTEL
SLUŽBY V INDII

 

Děkujeme za každý příspěvek na službu: 

Číslo účtu pro platby z České republiky (CZK): 2200500498/2010
Číslo účtu pro platby ze Slovenska (EUR): 2200500498/8330
Číslo účtu pro platby ze zahraničí (USD):
IBAN: CZ7220100000002000500506 SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX

Služba v Indii s projekty Škola  a Misie a evangelizace  je součástí služby Sboru Církve bratrské v Praze XIII. 
Spolupracujeme se zahraniční misijní agenturou Jděte.
Zapojeni do projektu jsou další křesťanské sbory, organizace i jednotlivci.

facebook

Pokud nechcete dostávat tyto emaily, můžete se odhlásit zde.